The standard cost of Product B manufactured by Ivanhoe Company includes 2.4 units of direct materials at $5.30 per unit.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The standard cost of Product B manufactured by Ivanhoe Company includes 2.4 units of direct materials at $5.30 per unit.

Post by answerhappygod »

The standard cost of Product B manufacturedby Ivanhoe Company includes 2.4 units of directmaterials at $5.30 per unit. DuringJune, 26,600 units of direct materials are purchased at acost of $5.25 per unit, and 26,600 units of directmaterials are used to produce 10,900 units of ProductB.(a)Compute the total materials variance and the price and quantityvariances.
(b)Compute the total materials variance and the price and quantityvariances, assuming the purchase price is $5.35 and thequantity purchased and used is 26,700 units.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply