Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 per unit and whose variable expense is $67 per unit. Th

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 per unit and whose variable expense is $67 per unit. Th

Post by answerhappygod »

Lin Corporation Has A Single Product Whose Selling Price Is 134 Per Unit And Whose Variable Expense Is 67 Per Unit Th 1
Lin Corporation Has A Single Product Whose Selling Price Is 134 Per Unit And Whose Variable Expense Is 67 Per Unit Th 1 (21.57 KiB) Viewed 10 times
Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 per unit and whose variable expense is $67 per unit. The company's monthly fixed expense is $32,100. Required: 1. Calculate the unit sales needed to attain a target profit of $4,750. (Do not round intermediate calculations.) 2. Calculate the dollar sales needed to attain a target profit of $9,000. (Round your intermediate calculations to the nearest whole number.) 1. Units sales to attain target profit 2. Dollar sales to attain target profit 550 units
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply