The 123 Accounting Company sells accounting videos. The following information has been extracted from the records of 123

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The 123 Accounting Company sells accounting videos. The following information has been extracted from the records of 123

Post by answerhappygod »

The 123 Accounting Company sells accounting videos. Thefollowing information has been extracted from the records of 123Accounting Co.
January 1: Opening Inventory is 60 units @ $10/eachJanuary 10: Bought 100 units @ $11 eachJanuary 15: Bought 100 units @ $13 eachJanuary 20: Sold 220 units @ $20 eachJanuary 25: Bought 40 units @ $15 each
If 123 Accounting uses the weighted average method of inventoryand the perpetual method then the average cost of each unit chargedto cost of sales when the sale is made will be:
Multiple Choice
$10.63
None of the other alternatives are correct
$13.27
$10
$11.54
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply