Consider the following information:
Store A
Store B
Number of products sold
5500
4000
Labor hours used
125
110
Material used in lbs
220
120
Labor Cost/hour
8
8
Material Cost/lbs
15
15
Selling price/unit
25
25
Which store utilizes material better?
Consider the following information: Store A Store B Number of products sold 5500 4000 Labor hours used 125 110 Material
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am