A.J.'s Wildlife Emporium manufactures two unique birdfeeders (Deluxe and Super Duper) that are manufactured and assemble

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A.J.'s Wildlife Emporium manufactures two unique birdfeeders (Deluxe and Super Duper) that are manufactured and assemble

Post by answerhappygod »

A J S Wildlife Emporium Manufactures Two Unique Birdfeeders Deluxe And Super Duper That Are Manufactured And Assemble 1
A J S Wildlife Emporium Manufactures Two Unique Birdfeeders Deluxe And Super Duper That Are Manufactured And Assemble 1 (46.09 KiB) Viewed 28 times
A J S Wildlife Emporium Manufactures Two Unique Birdfeeders Deluxe And Super Duper That Are Manufactured And Assemble 2
A J S Wildlife Emporium Manufactures Two Unique Birdfeeders Deluxe And Super Duper That Are Manufactured And Assemble 2 (14.64 KiB) Viewed 28 times
A.J.'s Wildlife Emporium manufactures two unique birdfeeders (Deluxe and Super Duper) that are manufactured and assembled in up to three different workstations (X Y, and Z) using a small batch process. Each of the products is produced according to the flowchart below. Additionally, the flowchart indicates each product's price, weekly demand, and processing times per unit. Batch setup times are negligible. A.J. can make and sell up to the limit of its weekly demand and there are no penalties for not being able to meet all of the demand. Each workstation is staffed by a worker who is dedicated to work on that workstation alone and is paid $15 per hour. The plant operates 40 hours per week, with no overtime. Overhead costs are $2,200 per week. Based on the information provided, as well as the information contained in the flowchart, answer the following questions. Deluxe $10 Raw materials Super Duper $4 Raw materials Step 1 Station 2 (27 min) Step 1 Station X (27 min) Step 2 Station Y (14 min) Purchased part Step 2 Station Z (11 min) Purchased part $10 $7 Step 3 Station X (13 min) Step 3 Station Y (18 min) Product: Deluxe Price: $69/unit Demand: 61 units/wk Product: Super Duper Price: $65/unit Demand: 66 units/wk G a. Using the traditional method, which bases decisions solely on a product's contribution to profits and overhead, what is the optimal product mix and what is the overall profitability? The product mix obtained using the traditional method is as follows. (Enter your responses as whole numbers.)
a. Using the traditional method, which bases decisions solely on a product's contribution to profits and overhead, what is the optimal product mix and what is the overa profitability? The product mix obtained using the traditional method is as follows. (Enter your responses as whole numbers.) Deluxe: units/week, Super Duper: units/week Help me solve this View an example Get more hel
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply