I need help with this problem. Any help is appreciated! Thank you.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

I need help with this problem. Any help is appreciated! Thank you.

Post by answerhappygod »

I need help with this problem. Any help is appreciated! Thankyou.
I Need Help With This Problem Any Help Is Appreciated Thank You 1
I Need Help With This Problem Any Help Is Appreciated Thank You 1 (53.86 KiB) Viewed 17 times
Required information Use the following information for the Exercises below. [The following information applies to the questions displayed below.] Laker Company reported the following January purchases and sales data for its only product. Date Activities Jan. 1 Beginning inventory Jan. 10 Sales Jan. 20 Purchase Jan. 25 Sales Jan. 30 Purchase Totals The Company uses a perpetual inventory system. For specific identification, ending inventory consists of 340 units, where 320 are from the January 30 purchase, 5 are from the January 20 purchase, and 15 are from beginning inventory. Sales Cost of goods sold Gross profit Exercise 6-4 Perpetual: Income effects of inventory methods LO A1 Expenses Income before taxes Income tax expense Net income Units Acquired at Cost 210 units@ $13.50 = $2,835 150 units @ $12.50 = 1,875 320 units@ $12.00 = 680 units 3,840 $8,550 Required: 1. Complete comparative income statements for the month of January for Laker Company for the four inventory methods. Assume expenses are $1,950 and that the applicable income tax rate is 40%. (Round your Intermediate calculations to 2 decimal places.) LAKER COMPANY Income Statements For Month Ended January 31 Specific Weighted Identification Average 0 0 0 $ 0 0 0 69 FIFO 0 Units sold at Retail 160 units @ $22.50 180 units@ $22.50 0 340 units 0 $ LIFO 0 0
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply