QS 23-5 (Static) Make or buy LO P1 Kando Company currently pays $7 per unit to buy a part for a product it manufactures.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

QS 23-5 (Static) Make or buy LO P1 Kando Company currently pays $7 per unit to buy a part for a product it manufactures.

Post by answerhappygod »

Qs 23 5 Static Make Or Buy Lo P1 Kando Company Currently Pays 7 Per Unit To Buy A Part For A Product It Manufactures 1
Qs 23 5 Static Make Or Buy Lo P1 Kando Company Currently Pays 7 Per Unit To Buy A Part For A Product It Manufactures 1 (21.43 KiB) Viewed 56 times
QS 23-5 (Static) Make or buy LO P1 Kando Company currently pays $7 per unit to buy a part for a product it manufactures. Instead, Kando could make the part for per unit costs of $3 for direct materials, $2 for direct labor, and $1 for incremental overhead. Kando normally applies overhead costs using a predetermined rate of 200% of direct labor cost. (a) Prepare a make or buy analysis of costs for this part. (b) Should Kando make or buy the part? Direct materials Direct labor Overhead Cost to buy Cost per unit Company should Make Buy
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply