X Company has the following information: Standard quantity per unit of output 3.5 kg Standard price $ 20.50 per kg _____

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

X Company has the following information: Standard quantity per unit of output 3.5 kg Standard price $ 20.50 per kg _____

Post by answerhappygod »

X Company has the following information: Standard quantity perunit of output 3.5 kg Standard price $ 20.50 per kg________________________________________ The actual results duringthe month are as follows: Actual materials purchased 7,600 kgActual cost of materials purchased $ 165,305 Actual materials usedin production 8,600 kg Actual output 1,400 units________________________________________ What is the materialsprice variance for the month? a) $10,995 F b) $4,025 U c) $10,995 Ud) $6,125 U
Plese write down the steps/formula!
than you
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply