#13 A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $20.00 /piece. For each hot dog, he spends $11.00 in the raw

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

#13 A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $20.00 /piece. For each hot dog, he spends $11.00 in the raw

Post by answerhappygod »

13 A Vendor Prepares 100 00 Hotdogs Every Day And Sells At 20 00 Piece For Each Hot Dog He Spends 11 00 In The Raw 1
13 A Vendor Prepares 100 00 Hotdogs Every Day And Sells At 20 00 Piece For Each Hot Dog He Spends 11 00 In The Raw 1 (20.97 KiB) Viewed 44 times
#13 A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $20.00 /piece. For each hot dog, he spends $11.00 in the raw material. Additionally he spends $0.94 for packing each hotdog and monthly $51.00, $19.00, $12.00 as food truck rent, electricity and other expenses respectively. Lost sales are charged at $5.00 per lost sale. Leftover hotdogs can be sold for $3. On a particular day in June 107.00 people came wanting to buy a hotdog. Determine the vendor's profit for that day? Assume there are 30 days in the month. Submit Answer format: Currency: Round to: 2 decimal places.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply