The Just in Time Manufacturing Ltd. manufactures and sells one product which has the following available information: Se

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The Just in Time Manufacturing Ltd. manufactures and sells one product which has the following available information: Se

Post by answerhappygod »

The Just in Time Manufacturing Ltd. manufactures and sells one
product which has the following available information:
Selling price per unit $34.00
Variable costs per unit:
Direct material $7.00
Direct labour $1.90
Manufacturing overhead $1.60
Sales commission $4.60
Total annual fixed costs $104,000
How many units does the company have to sell every year to break
even?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply