(6.) Caldwell Company processes an ore in Department 1, out of which comes three products L, W and X. Product L is proce

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

(6.) Caldwell Company processes an ore in Department 1, out of which comes three products L, W and X. Product L is proce

Post by answerhappygod »

6 Caldwell Company Processes An Ore In Department 1 Out Of Which Comes Three Products L W And X Product L Is Proce 1
6 Caldwell Company Processes An Ore In Department 1 Out Of Which Comes Three Products L W And X Product L Is Proce 1 (62.6 KiB) Viewed 61 times
(6.) Caldwell Company processes an ore in Department 1, out of which comes three products L, W and X. Product L is processed further through Department 2; Product W is sold without further processing. X is considered a by-product and is processed further through Department 3. Costs in Department 1 are P800,000 in total; Department 2 costs are P100,000; Department 3 costs are P50,000. Processing 600,000 pounds in Department 1 results in 50,000 pounds of Product L being produced, with 300,000 pounds of Product W and 100,000 pounds of Product X. Product L sells for P10 per pound; Product W sells for P2 per pound; Product X sells P3 per pound if considered as a joint product. If X is treated as a by-product, it is desired to make a profit of 10 percent of sales on Product X and also allow 25 percent for selling and administrative expenses. Use the net realizable value method in handling the product credit for Product X. Required: a) Compute unit costs per pound for Product L, W and X, using X as a by-product. Use the net realizable value method for allocating joint costs. Deduct the estimated NRV of the by-product produced from the joint costs of products L & W. b) Compute unit costs per pound for Products L, W and X using all three as joint products and allocating costs by the net realizable value method.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply