6. The following details are available for the direct materials used by for one unit made by LMN Ltd: - Unit Cost Materi

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

6. The following details are available for the direct materials used by for one unit made by LMN Ltd: - Unit Cost Materi

Post by answerhappygod »

6 The Following Details Are Available For The Direct Materials Used By For One Unit Made By Lmn Ltd Unit Cost Materi 1
6 The Following Details Are Available For The Direct Materials Used By For One Unit Made By Lmn Ltd Unit Cost Materi 1 (26.47 KiB) Viewed 48 times
6. The following details are available for the direct materials used by for one unit made by LMN Ltd: - Unit Cost Materials (8kg x $0.80/kg) $6.40 $6.40 In the last period, budgeted production was 850 units and actual production was 870 units. Materials purchased and used in the period was 8,200kg and cost $6,888. Which of the following correctly states the material price and material usage variances for the period? A. $286 (A) $992(A) B. $328(A) $1,120(A) C. $286(A) $1,120(A) D. $328(A) $992(A)
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply