Billy has $20 to spend. If apples cost $2 per pound and bananas cost $4 per pound, how many pounds of apples should Bill

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Billy has $20 to spend. If apples cost $2 per pound and bananas cost $4 per pound, how many pounds of apples should Bill

Post by answerhappygod »

Billy Has 20 To Spend If Apples Cost 2 Per Pound And Bananas Cost 4 Per Pound How Many Pounds Of Apples Should Bill 1
Billy Has 20 To Spend If Apples Cost 2 Per Pound And Bananas Cost 4 Per Pound How Many Pounds Of Apples Should Bill 1 (21.2 KiB) Viewed 38 times
Billy has $20 to spend. If apples cost $2 per pound and bananas cost $4 per pound, how many pounds of apples should Billy buy if he wants to maximize his utility? Pounds of Apples Total utility from Apples Pounds of Bananas Total utility from Bananas 0 0 0 0 18 1 60 2 33 2 110 3 45 150 4 54 180 5 60 205 3 pounds 4 pounds O2 pounds 01 pound 3 4
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply