Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold The units of an item available for sale during the year we

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold The units of an item available for sale during the year we

Post by answerhappygod »

Periodic Inventory By Three Methods Cost Of Merchandise Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year We 1
Periodic Inventory By Three Methods Cost Of Merchandise Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year We 1 (30.11 KiB) Viewed 41 times
Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 11 Inventory 30 units@ $92 Mar. 10 Purchase: 40 units @ $100 Aug. 30 Purchase 20 units@ $106 Dec. 12 Purchase 110 units @ $110 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost and the cost of merchandise sold by three methods. Round interim calculations to one decimal and final answers to the nearest whole dollar. Cost of Merchandise Inventory and Cost of Merchandise Sold Inventory Method Merchandise Inventory Merchandise Sold First-in, first-out (FIFO) X X Last-in, first-out (LIFO) X Weighted average cost Feedback X X X
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply