Roger Manufacturing makes and sells a product, IVIEGA B, to corporate organisations. For the upcoming quarter, the compa

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Roger Manufacturing makes and sells a product, IVIEGA B, to corporate organisations. For the upcoming quarter, the compa

Post by answerhappygod »

Roger Manufacturing
makes and sells a product, IVIEGA B, to corporate organisations.
For the upcoming quarter, the company has the following budgeted
sales units and selling price per unit:
Sales (units)
Selling price (unit)
July
50 000
$100
August
40 000
$100
September
60 000
$100
The company uses
material MG to produce IVIEGA B. Each unit of NIEGA B requires 2
pounds of MG at a cost of $15 per pound.
It takes 4 hours of
direct labour to produce one unit of VIEGA B, at a rate of $12 per
hour.
Inventories at June
30 and September 30 are as follows:
June 30
September 30
(pounds)
(pounds)
Raw materials (MG)
9 600
12 000
Finished goods (MEGA B)
10 000
12 000
Company policy
states that:
Total sales were $4
000 000 and $5 000 000 in May and June, respectively
Cash collections are
as follows:
1. 40% of all sales
is collected in the month of sale
2 50% of all sales
is collected in the first month following sale
Prepare the
following budgets for the quarter ending September 30:
i. Sales (S)
(3 marks)
ii. Production (units)
(9 marks)
iii. Direct material purchases (S)
(12 marks)
iv. Direct labour
(6 marks)
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply