Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income Prachi Company produc

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income Prachi Company produc

Post by answerhappygod »

Units Sold To Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units To Earn Target Income Prachi Company Produc 1
Units Sold To Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units To Earn Target Income Prachi Company Produc 1 (26.91 KiB) Viewed 13 times
Units Sold To Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units To Earn Target Income Prachi Company Produc 2
Units Sold To Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units To Earn Target Income Prachi Company Produc 2 (30.53 KiB) Viewed 13 times
Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income Prachi Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $2.90 per pan. The variable cost per pan is as follows: Direct materials $0.21 Direct labor 0.60 Variable factory overhead. 0.67 Variable selling expense 0.17 Fixed manufacturing cost totals $262,900 per year. Administrative cost (all fixed) totals $35,850. Required: 1. Compute the number of pans that must be sold for Prachi to break even. pans 2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent. Unit variable cost Unit variable manufacturing cost Which is used in cost-volume-profit analysis? 3. How many units must be sold for Prachi to earn operating income of $9,2507 pans
MULL HD $0.21 Direct labor 0.60 Variable factory overhead 0.67 Variable selling expense 0.17 Fixed manufacturing cost totals $262,900 per year. Administrative cost (all fixed) totals $35,850. Required: 1. Compute the number of pans that must be sold for Prachi to break even. pans 2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent. Unit variable cost 4 Unit variable manufacturing cost Which is used in cost-volume-profit analysis? 3. How many units must be sold for Prachi to earn operating income of $9,250? pans 4. How much sales revenue must Prachi have to earn operating income of $9,250?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply