! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures
Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labour-hours, and its standard costs per unit are as follows: Direct materials: 5 kg at $11.00 per kg Direct labour: 3 hours at $12 per hour Variable overhead: 3 hours at $7 per hour $ 55.00 36.00 21.00 $112.00 Total standard cost per unit The company planned to produce and sell 21,000 units in March. However, during March the company actually produced and sold 26,600 units and incurred the following costs: a. Purchased 154,000 kg of raw materials at a cost of $9.50 per kg. All of this material was used in production. b. Direct labour: 63,000 hours at a rate of $13 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $510,930. 8. What is the variable overhead efficiency variance for March? (Round the actual overhead rate to two decimal places. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.).) Variable overhead efficiency variance
! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble