Total Per Unit of Product Direct materials $35,490 $18.20 Direct labor $7,020 3.60 Variable manufacturing overhead (base

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Total Per Unit of Product Direct materials $35,490 $18.20 Direct labor $7,020 3.60 Variable manufacturing overhead (base

Post by answerhappygod »

Total
Per Unit of Product
Direct materials
$35,490
$18.20
Direct labor
$7,020
3.60
Variable manufacturing overhead (based on direct
labor-hours)
$2,340
1.20
$23.00
During April, the factory worked only 760 direct labor-hours and
produced 2,000 robes. The following actual costs were recorded
during the month:
Total
Per Unit of Product
Direct materials (6,000 yards)
$36,000
$20
Direct labor
$8,000
$4
Variable manufacturing overhead
$3,800
$2
$26
At standard, each robe should require 2.8 yards of material. All
of the materials purchased during the month were used in
production.
Compute the following variances for April:
The quantity variance (04 marks
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply