Direct Materials Used, cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $220,0

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Direct Materials Used, cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $220,0

Post by answerhappygod »

Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 220 0 1
Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 220 0 1 (18.93 KiB) Viewed 112 times
Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 220 0 2
Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 220 0 2 (11.03 KiB) Viewed 112 times
Direct Materials Used, cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $220,000 and incurred direct labor cost of $110,000. Overhead totaled $360,000 for the month. Information on inventories was as follows: September 1 September 30 Materials $150,000 $100,000 Work in process $70,000 $100,000 Finished goods $75,000 $75,000 Required: 1. What was the cost of direct materials used in September? 230,000 X 2. What was the total manufacturing cost in September 700,000 2. What was the cost of goods manufactureidt for September 670,000 Feedback Check My Work 1. Direct materials used Beginning materials + Purchases Ending materials 2. Total manufacturing cost Direct materials ved + Direct labor+ Overhead, 3. The cost of goods manufactured - Beginning WIP + Total manufacturing cost Ending WIR
Cost of Goods Sold In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $250,000 and incurred direct labor cost of $120,000. Overhead totaled $325,000 for the month. Information on inventories was as follows: September 1 September 30 Materials $120,000 5130,000 Work in process 80,000 90,000 Finished goods 70,000 65,000 Required: What was the cost of goods sold for September
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply