HGB Company manufactures a part for use in its production of hats. When 10,000 items are produced, the costs per unit ar

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

HGB Company manufactures a part for use in its production of hats. When 10,000 items are produced, the costs per unit ar

Post by answerhappygod »

HGB Company manufactures a part for
use in its production of hats. When 10,000 items are produced, the
costs per unit are:
Direct
materials
$0.60
Direct manufacturing
labor
3.00
Variable manufacturing
overhead 1.20
Fixed manufacturing
overhead
1.60
Total
$6.40
LKN Company has
offered to sell to HGB Company 10,000 units of the part for $6.00
per unit. The plant facilities could be used to manufacture another
item at a savings of $9,000 if HGB accepts the offer. In addition,
$1.00 per unit of fixed manufacturing overhead on the original item
would be eliminated.
Required:
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply