Vaughn Manufacturing has a materials price standard of $2.00 per pound. 4900 pounds of materials were purchased at $2.20

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Vaughn Manufacturing has a materials price standard of $2.00 per pound. 4900 pounds of materials were purchased at $2.20

Post by answerhappygod »

Vaughn Manufacturing has a materials price standard of
$2.00 per pound. 4900 pounds of materials were
purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials
used was 4900 pounds, although the standard quantity
allowed for the output was 3700 pounds.

Vaughn Manufacturing's total materials variance is
A. $3620 U.
B. $3620 F.
C. $3380 F.
D. $3380 U.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply