Bramble Company has gathered the following information about its product: Direct materials. Each unit of product contain

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Bramble Company has gathered the following information about its product: Direct materials. Each unit of product contain

Post by answerhappygod »

Bramble Company Has Gathered The Following Information About Its Product Direct Materials Each Unit Of Product Contain 1
Bramble Company Has Gathered The Following Information About Its Product Direct Materials Each Unit Of Product Contain 1 (20.76 KiB) Viewed 36 times
Bramble Company has gathered the following information about its product: Direct materials. Each unit of product contains 3.90 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 1.10 pounds. Materials cost $2 per pound, but Bramble always takes the 1.00% cash discount all of its suppliers offer Freight costs average $0.45 per pound. Direct labor Each unit requires 2.60 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.20 hours per unit. The average hourly pay rate of Bramble's employees is $13.40. Payroll taxes and fringe benefits are an additional $3,10 per hour Manufacturing overhead. Overhead is applied at a rate of $6.10 per direct labor hour. Compute Bramble's total standard cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, cs, 1.25.) Total standard cost per units
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply