A company purchased 300 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $35 each on February 28. It sold a

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A company purchased 300 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $35 each on February 28. It sold a

Post by answerhappygod »

A Company Purchased 300 Units For 30 Each On January 31 It Purchased 150 Units For 35 Each On February 28 It Sold A 1
A Company Purchased 300 Units For 30 Each On January 31 It Purchased 150 Units For 35 Each On February 28 It Sold A 1 (27.4 KiB) Viewed 69 times
A company purchased 300 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $35 each on February 28. It sold a total of 300 units for $80 each from March 1 through December 31. If the company uses the weighted - average inventory co method, calculate the cost of ending inventory on December 31. (Assume that the company uses a perpetual inventory system. Round any intermediate calculations two decimal places, and your final answer to the nearest dollar.) O A. $4,875 B. $14,250 C. $9.499 OD. $4.751
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply