Coronado Industries sells its product for $6100 per unit Unit variable cost are manufacturing, 53000, and selling and ad

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Coronado Industries sells its product for $6100 per unit Unit variable cost are manufacturing, 53000, and selling and ad

Post by answerhappygod »

Coronado Industries Sells Its Product For 6100 Per Unit Unit Variable Cost Are Manufacturing 53000 And Selling And Ad 1
Coronado Industries Sells Its Product For 6100 Per Unit Unit Variable Cost Are Manufacturing 53000 And Selling And Ad 1 (12.1 KiB) Viewed 70 times
Coronado Industries sells its product for $6100 per unit Unit variable cost are manufacturing, 53000, and selling and administrative, $25. Fixed costs are: $18000 manufacturing overhead and $20000 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/21. Production was 20 units per year in 2021-2023. Sales were 20 units in 2021, 16 units in 2022 and 24 units in 2023. Net income under variable costing for 2022 is $25000 $5000 $18800 $11200
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply