Question Content Area The following data relate to direct materials costs for February: Materials cost per yard: standa

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Question Content Area The following data relate to direct materials costs for February: Materials cost per yard: standa

Post by answerhappygod »

Question Content Area
The following data relate to direct materials costs for
February:

Materials cost per yard: standard, $1.98; actual, $2.04
Standard yards per unit: standard, 4.64 yards; actual, 5.00
yards
Units of production: 9,400

Calculate the direct materials price variance.
a.$2,616.96 favorable
b.$2,820.00 favorable
c.$564.00 unfavorable
d.$2,820.00 unfavorable
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply