Page 1 of 1

Suppose the revenue from selling a units of a product made in Cleveland is R dollars and the cost of producing a units o

Posted: Mon Jul 11, 2022 10:42 am
by answerhappygod
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Cleveland Is R Dollars And The Cost Of Producing A Units O 1
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Cleveland Is R Dollars And The Cost Of Producing A Units O 1 (31.46 KiB) Viewed 49 times
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Cleveland Is R Dollars And The Cost Of Producing A Units O 2
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Cleveland Is R Dollars And The Cost Of Producing A Units O 2 (40.27 KiB) Viewed 49 times
Plz solve these problems.
Suppose the revenue from selling a units of a product made in Cleveland is R dollars and the cost of producing a units of this same product is C dollars. Given R and C as functions of a units, find the marginal profit at 100 items. R(x) -1.7x² + 210x C(x) = 2,000+ 6x = - MP(100) = dollars

A machine parts company collects data on demand for its parts. If the price is set at $51.00, then the company can sell 1000 machine parts. If the price is set at $48.00, then the company can sell 1500 machine parts. Assuming the price curve is linear, construct the revenue function as a function of x items sold. R(x) = Find the marginal revenue at 500 machine parts. MR(500) =