Page 1 of 1

E 1 6 Austin & Co. manufactures three products using three different machines. Selling price per unit are $20 for produc

Posted: Sun Jul 10, 2022 10:49 am
by answerhappygod
E 1 6 Austin Co Manufactures Three Products Using Three Different Machines Selling Price Per Unit Are 20 For Produc 1
E 1 6 Austin Co Manufactures Three Products Using Three Different Machines Selling Price Per Unit Are 20 For Produc 1 (94.56 KiB) Viewed 74 times
E 1 6 Austin & Co. manufactures three products using three different machines. Selling price per unit are $20 for product 1, $25 for product 2, and $26 for product 3. The costs/unit of producing each product on each machine are shown in the following table: Product 1 Product 2 Product 3 The company wants to determine how many units of each product to produce to maximize profit (contribution) margin. Let = number of units of product i from machine j; i = 1,2,3 j = 1,2,3 Select the best interpretation for each of the following constraints from the given options: a) 211 +212 +213 ≤ 120 Select an answer b) Select an answer Machine 1 Machine 2 Machine 3 $8.68 $8.85 $4,26 $4.48 $9.77 $10.64 $4.55 $3.85 $3.08 11 +221 +231 > 120 c) 231 232 233 ≤ 12 Select an answer d) 113123133 212 Select an answer e) Select an answer 9) 8.68211 4.482210 Select an answer h) 8.68x11 Select an answer 1) 0.25z11-0.75221 +0.25231 20 f) 0.7511-0.25x12 +0.75213 201 Select an answer k) Select an answer 8.85212 0 (6%) (6%) 2213 +223 ≤0 (9%) (9%) -231 +32 20 i) 15.74213 +14.36223 +22.92r33 25400 Select an answer D) 21.45231 +22.152 +22.9223325400 Seled an answer (8%) (8%) (9%) (9%) ✓ (67) (6%) V V