Kim & Co. manufactures three products using three different machines. Selling price per unit are $18 for product 1, $20
Posted: Sun Jul 10, 2022 10:23 am
company wants to determine how many units of each product to produce to maximize profit (contribution) margin. Machine 1 Machine 2 $9.31 $9.88 $4.43 $7.01 $11.41 $3.59 Let xij = number of units of product i from machine j; a) X31X32 +33 190 Select an answer Select the best interpretation for each of the following constraints from the given options: b) x13x23 +33 190 Select an answer c) Select an answer X31X32 x33 10 d) -x13x23 33 10 Select an answer e) 0.83x21 +0.83x22 Select an answer Select an answer 9.88x12 7.17x130 h) 4.43x21 11.41x31 ≥ 0 Select an answer f) 0.17x12 +0.17x22 0.83x320 Select an answer k) X32 2x330 Select an answer 1) Select an answer x23 - 2x330 Machine 3 $7.17 $3.46 $11.89 0.17x23 ≤ 0 Submit Question (6%) (6%) (12%) (9%) i) 15.57x21 +12.99x22 + 16.54x23 9000 Select an answer (12%) (9%) j) 8.12x12 + 12.99x22 +22.41x32 ≥ 9000 Select an answer (8%) (8%) (9%) i = 1, 2, 3 j = 1, 2, 3 (9%) (6%) 6%
Kim & Co. manufactures three products using three different machines. Selling price per unit are $18 for product 1, $20 for product 2, and $26 for product 3. The costs/unit of producing each product on each machine are shown in the following table: Product 1 Product 2 Product 3 The