Page 1 of 1

A cereal factory has weekly fixed costs of $21,000. It costs $1.19 to produce each box of 4) cereal. A box of cereal sel

Posted: Wed Jul 06, 2022 12:21 pm
by answerhappygod
A cereal factory has weekly fixed costs of $21,000. It costs$1.19 to produce each box of 4)
cereal. A box of cereal sells for $4.06. Write the cost functionC(x) that gives the total weekly cost of producing x boxes ofcereal.