Claire and Dale shopped at the same store. Claire bought 5 kg of ápples and 2 kg of bananas and paid altogether $22. Dal
Posted: Wed Jul 06, 2022 12:03 pm
Claire and Dale shopped at the same store. Claire bought 5 kg of ápples and 2 kg of bananas and paid altogether $22. Dale bought 4 kg of apples and 6 kg of bananas and paid altogether $33. Use matrices to find the cost of 1 kg of bananas? (10 pts)