Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual result
Posted: Wed Jul 06, 2022 6:01 am
company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June: Revenue Raw materials Wagen Utilities Rent Insurance Miscellaneous Fixed Variable Element Element per per Month Liter $28.00 $ 6.25 $ 3.00 $ 1.80 $ 7,200 $ 3,230 $ 4,200 $ 2,950 $810 Revenue Expenses: While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $7,200 plus $3.00 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $26,300. Via Gelato expected to sell 6,200 liters in June, but actually sold 6,400 liters. Via Gelato Revenue and Spending Variances For the Month Ended June 30 Raw materials Wann 1.95 Required: Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.) Actual Total for June $ 171,540 $ 40,530 $ 26,300 $ 15,000 $4,200 $ 2,950 $ 12,890 < Prev 2 of 4 Next >
Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The