Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per years Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $ 12 $6 $1 5.1 b. Prepare an income statement for the year. 2. Assume that the company uses variable costing: a. Compute the unit product cost. b. Prepare an income statement for the year. $ 300,000 $ 210,000 During the year, the company produced 28,000 units and sold 15,000 units. The selling price of the company's product is $56 per unit. Required: 1. Assume that the company uses absorption costing: a. Compute the unit product cost. Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Req 1A Compute the unit product cost. Assume that the company uses absorption costing. Unit product cost Req 1B Req 2A Req 2B
es Req 1A Req 18 Req 2A Req 28 Prepare an income statement for the year. Assume that the company uses absorption costing. Lynch Company Absorption Costing Income Statement $ <Reg 1A 0 0 Req 2A >
Req 1A Req 1B Req 2A Req 2B Compute the unit product cost. Assume that the company uses variable costing. Unit product cost
Req 1A Req 18 Req 2A Req 28 Prepare an income statement for the year. Assume that the company uses variable costing. Lynch Company Variable Costing Income Statement < Req 2A $ 0 0 0 0 Reg 28 >
Exercise 7-6 (Algo) Variable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Statements [LO7-1, LO7-2] Lynch Exercise 7-6 (Algo) Variable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Statements [LO7-1, LO7-2] Lynch Compan
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am