Page 1 of 1

38. [0/1 Points] DETAILS PREVIOUS ANSWERS HARMATHAP129.9.035. MY NOTES ASK YOUR TEACHER PRACTICE ANOTHER The price of a

Posted: Tue Jul 05, 2022 10:02 am
by answerhappygod
38 0 1 Points Details Previous Answers Harmathap129 9 035 My Notes Ask Your Teacher Practice Another The Price Of A 1
38 0 1 Points Details Previous Answers Harmathap129 9 035 My Notes Ask Your Teacher Practice Another The Price Of A 1 (30.5 KiB) Viewed 15 times
38. [0/1 Points] DETAILS PREVIOUS ANSWERS HARMATHAP129.9.035. MY NOTES ASK YOUR TEACHER PRACTICE ANOTHER The price of a product in a competitive market is $500. If the cost per unit of producing the product is 100+ 0.2x dollars, where x is the number of units produced per month, how many units should the firm produce and sell to maximize its profit? 2000 X units Need Help? Feed 39. [3/5 Points] DETAILS PREVIOUS ANSWERS HARMATHAP12 9.9.037.EP. The daily cost per unit of producing a product by the Ace Company is 15+ 0.2x dollars and the price on the competitive market is $50 Find the revenue function, cost function, prost function, and marginal profit function (in dollars). R(x) = 80x Cox) (15+0.2x)x P(x)=65x-0.2x² MP 65-x wwwhh Need Help? x What is the maximum daily profit the Ace Company can expect on this product? MY NOTES -Take phot... ASK YOUR TEACHER PRACTICE ANOTHER