Unit 7 Journal: Standard Recipe Cost Sheet: 4th of July Picnic Dinner Student Name: Enter your name here Date of submiss
Posted: Sun Jul 03, 2022 4:26 pm
Unit 7 Journal: Standard Recipe Cost Sheet: 4th of July PicnicDinner
Student Name: Enter your name here Date of submission:XX/XX/XX
MENU:
Potato Salad
Barbequed Spareribs and Fried Chicken
Fresh Green Salad
Corn on the Cob
Cupcakes –Chocolate and Vanilla
Rolls
Drinks: Beer, wine, and soft drinks
Instructions: (See the formulas assistance document for thisjournal.)
1) Calculate the single serving amount (Column 4). (Do anInternet search for standardized portions.)
2) Calculate the single serving cost (Column 5).
3) Then total the single serving costs to determine the singlemeal costs.
4) Finally, you will determine the cost of producing this menufor 8 adults.
5) Submit the cost sheet to the Unit 7 Journal Dropbox.
Ingredients: Serves 8 adults
Recipe Cost Sheet
1. Item
2. Purchase Unit (these are the sizes/amounts the
3. Purchase Unit Price
4. Single Serving Amount needed
5. Single Serving Cost
orders come in.)
Meat:
Pork Ribs
5 lbs.
$6.99 lb.
Enter data
Enter data
Chicken
4 lbs.
$3.99 lb.
Barbeque Sauce
3 Bottles-20 oz. per bottle
$2.69 bottle
Subtotal:
Sides:
Potatoes
4 lbs.
.99 lb.
Spring Greens
4 lbs.
$2.99 lb.
Salad Dressing
2 Bottles-16 oz. per bottle
$3.79 bottle
Tomatoes
1 lb.
$2.00 lb.
Corn on Cob
15 Ears of corn
5 for $1.00
Rolls
2 dozen
$1.29 per dozen
Butter
2 lbs.
$1.49 lb.
Subtotal:
Dessert:
Cup Cakes
11/2 dozen
$8.00 per dozen
Subtotal:
Beverages:
Beer
1 Case-12oz cans
$18.99
Wine
1 Boxes-170 oz. each
$27.99 per box
Soft Drinks
(2) 6-packs 12 oz. each
$4.99 per 6-pack
Subtotal:
Total Cost per Serving:
Total Cost per recipe:
Student Name: Enter your name here Date of submission:XX/XX/XX
MENU:
Potato Salad
Barbequed Spareribs and Fried Chicken
Fresh Green Salad
Corn on the Cob
Cupcakes –Chocolate and Vanilla
Rolls
Drinks: Beer, wine, and soft drinks
Instructions: (See the formulas assistance document for thisjournal.)
1) Calculate the single serving amount (Column 4). (Do anInternet search for standardized portions.)
2) Calculate the single serving cost (Column 5).
3) Then total the single serving costs to determine the singlemeal costs.
4) Finally, you will determine the cost of producing this menufor 8 adults.
5) Submit the cost sheet to the Unit 7 Journal Dropbox.
Ingredients: Serves 8 adults
Recipe Cost Sheet
1. Item
2. Purchase Unit (these are the sizes/amounts the
3. Purchase Unit Price
4. Single Serving Amount needed
5. Single Serving Cost
orders come in.)
Meat:
Pork Ribs
5 lbs.
$6.99 lb.
Enter data
Enter data
Chicken
4 lbs.
$3.99 lb.
Barbeque Sauce
3 Bottles-20 oz. per bottle
$2.69 bottle
Subtotal:
Sides:
Potatoes
4 lbs.
.99 lb.
Spring Greens
4 lbs.
$2.99 lb.
Salad Dressing
2 Bottles-16 oz. per bottle
$3.79 bottle
Tomatoes
1 lb.
$2.00 lb.
Corn on Cob
15 Ears of corn
5 for $1.00
Rolls
2 dozen
$1.29 per dozen
Butter
2 lbs.
$1.49 lb.
Subtotal:
Dessert:
Cup Cakes
11/2 dozen
$8.00 per dozen
Subtotal:
Beverages:
Beer
1 Case-12oz cans
$18.99
Wine
1 Boxes-170 oz. each
$27.99 per box
Soft Drinks
(2) 6-packs 12 oz. each
$4.99 per 6-pack
Subtotal:
Total Cost per Serving:
Total Cost per recipe: