Assume the following: • The standard price per pound is $2.00. • The standard quantity of pounds allowed per unit of fin
Posted: Sun Jul 03, 2022 3:56 pm
company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials price variance?
Multiple Choice O O O $17,745 U $17,745 F $18,252 U $18,252 F
Assume the following: • The standard price per pound is $2.00. • The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. • The actual quantity of materials purchased and used in production is 50,700 pounds. • The actual purchase price per pound of materials was $2.35. • The Multiple Choice O O O $17,745 U $17,745 F $18,252 U $18,252 F