Assume that a consumer has a given budget or income of $12 and that she can buy only two goods, apples or bananas. The p
Posted: Sun Jul 03, 2022 6:57 am
Assume that a consumer has a given budget or income of $12 and that she can buy only two goods, apples or bananas. The price of an apple is $2.00 and the price of a banana is $1.00. If the consumer spent all of her budget on just apples or just bananas, how many apples or bananas maximum would she be able to buy? Multiple Choice O 4 apples or 8 bananas 12 apples or 6 bananas 6 apples or 12 bananas 5 apples or 10 bananas