Final Exam O 3 E QS 21-8 (Algo) Direct materials price and quantity variances LO P3 A company reports the following for
Posted: Fri Jul 01, 2022 8:41 am
company reports the following for one of its products Direct materials standard (4 pounds $1 per pound) Actual direct materials used (AQ) Actual units produced Actual cost of direct materials used $12 per wilt Actual Cost 330,000 pursh 44,000 with $907,500 AQ-Actual Quantity SQ-Standard Quantity AP-Actual Price SP Standard Price Compute the direct materials price and quantity vartances and identify each as favorable or unfavorable Standard Cost Seved
Final Exam O 3 E QS 21-8 (Algo) Direct materials price and quantity variances LO P3 A