Page 1 of 1

10. A company invests $16,000 to produce a product that will sell for $50.55. Each unit costs $8.30 to produce. (Round y

Posted: Fri Jul 01, 2022 5:29 am
by answerhappygod
10. A company invests $16,000 to produce a product that will sell for $50.55. Each unit costs $8.30 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.
10 A Company Invests 16 000 To Produce A Product That Will Sell For 50 55 Each Unit Costs 8 30 To Produce Round Y 1
10 A Company Invests 16 000 To Produce A Product That Will Sell For 50 55 Each Unit Costs 8 30 To Produce Round Y 1 (21.76 KiB) Viewed 32 times
16. A total of $14,000 is invested in two corporate bonds that pay 3.5% and 5% simple interest. The investor wants an annual interest income of $550 from the investments. What amount should be invested in the 3.5% bond?
10 A Company Invests 16 000 To Produce A Product That Will Sell For 50 55 Each Unit Costs 8 30 To Produce Round Y 2
10 A Company Invests 16 000 To Produce A Product That Will Sell For 50 55 Each Unit Costs 8 30 To Produce Round Y 2 (17.15 KiB) Viewed 32 times
10. [-/2 Points] DETAILS LARCOLALG11 6.1.065. MY NOTES ASK YOUR TEACHER PRACTICE ANOTHER A company invests $16,000 to produce a product that will sell for $50.55. Each unit costs $8.30 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.) (a) How many units must the company sell to break even? units (b) How many units must the company sell to make a profit of $95,000? units Need Help? Submit Answer Read It

16. [-/1 Points] DETAILS LARCOLALG11 6.2.049.MI. MY NOTES ASK YOUR TEACHER PRACTICE ANOTHER A total of $14,000 is invested in two corporate bonds that pay 3.5% and 5% simple interest. The investor wants an annual interest income of $550 from the investments. What amount should be invested in the 3.5% bond? Need Help? Read It Watch It Master It