Page 1 of 1

A company manufactures and sells a product for $90 per unit. The company's fixed costs are $168,000, and its variable co

Posted: Sun Jun 05, 2022 8:07 pm
by answerhappygod
A company manufactures and sells a product for $90 per unit. The
company's fixed costs are $168,000, and its variable costs are $27
per unit. The company's break-even point in sales dollars is:
(Round your intermediate calculations to two decimal places.