A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials $4.90 7 pounds at $0.70

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials $4.90 7 pounds at $0.70

Post by answerhappygod »

A Company Uses The Following Standard Costs To Produce A Single Unit Of Output Direct Materials 4 90 7 Pounds At 0 70 1
A Company Uses The Following Standard Costs To Produce A Single Unit Of Output Direct Materials 4 90 7 Pounds At 0 70 1 (216.67 KiB) Viewed 35 times
A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials $4.90 7 pounds at $0.70 per pound 0.40 hour at $9.00 per hour 0.40 hour at $3.70 per hour. Direct labor Manufacturing overhead = = = $3.60 $1.48 During the latest month, the company purchased and used 66,000 pounds of direct materials at a price of $1.0 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $32,640 based on 3,840 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $11,800 and fixed manufacturing overhead incurred was $20,000. Based on this information, the direct labor rate variance for the month was: Multiple Choice O O $1,440 favorable $3,360 favorable $1,920 favorable $3,360 unfavorable $1,440 unfavorable
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply