Billy has $20 to spend. If apples cost $2 per pound and bananas cost $4 per pound, how many pounds of apples should Bill
Posted: Sun Jun 05, 2022 12:08 pm
Billy has $20 to spend. If apples cost $2 per pound and bananas cost $4 per pound, how many pounds of apples should Billy buy if he wants to maximize his utility? Pounds of Apples Total utility from Apples Pounds of Bananas Total utility from Bananas 0 0 0 0 18 1 60 2 33 2 110 3 45 150 4 54 180 5 60 205 3 pounds 4 pounds O2 pounds 01 pound 3 4