+: (2) Genavine manufactures and sells two products. Relevant per unit data concerning each product are given below: Pro
Posted: Mon May 30, 2022 8:30 am
+: (2) Genavine manufactures and sells two products. Relevant per unit data concerning each product are given below: Product X21 R45 Selling price $55 $88 Variable costs $30 $48 Machine hours 2.5 4.2 Instructions (a) Compute the contribution margin per unit of limited resource for each product. (b) Which product should be manufactured if 1,200 additional machine hours are available? Explain.