Bramble Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 636 units, the following information
Posted: Mon May 30, 2022 6:56 am
Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 636 units, the following information is available.. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 265 $12 $ 3,180 April 15 purchase 424 14 5,936 April 23 purchase 371 15 5,565 1,060 $14.681 Calculate weighted average cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.) Weighted average cost per unit
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method. (Round answers to O decimal m eg. 2,760.) Ending inventory Cost of goods sold (A
Bramble Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method. (Round answers to O decimal m eg. 2,760.) Ending inventory Cost of goods sold (A