Consider an economy in which the typical household consumption basket consists only of 2 apples and 4 oranges. Below are
Posted: Sun May 29, 2022 7:39 pm
Consider an economy in which the typical household consumption basket consists only of 2 apples and 4 oranges. Below are the per-unit prices of these goods for 2017, 2018 and 2019. Please use 2017 as the base year. Per Unit Prices Year Apples ($/unit) Oranges ($/unit) 2017 1.00 1.00 2018 1.25 1.50 2019 1.50 2.00 Compute the inflation rate in each year, measured in percentages and rounding to 1 decimal place. If it is impossible to compute the inflation rate for a given year, write "unable to compute" in your response. The inflation rate is in 2017, in 2018, and in 2019.