Page 1 of 1

Example: ABC Company Produces two products as follow: Product A B Sales price per unit $50 $30 Variable cost per unit $3

Posted: Thu May 19, 2022 1:02 pm
by answerhappygod
Example Abc Company Produces Two Products As Follow Product A B Sales Price Per Unit 50 30 Variable Cost Per Unit 3 1
Example Abc Company Produces Two Products As Follow Product A B Sales Price Per Unit 50 30 Variable Cost Per Unit 3 1 (276.21 KiB) Viewed 45 times
Example: ABC Company Produces two products as follow: Product A B Sales price per unit $50 $30 Variable cost per unit $30 $15 Time of production 5 Hours 3 hours The company has available capacity of 100,000 hours and the market can absorb 50,000 units of product A and 20,000 units of product B. What is the best product mix for ABC company?