Page 1 of 1

A company purchased 300 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $35 each on February 28. It sold a

Posted: Thu May 19, 2022 12:37 pm
by answerhappygod
A Company Purchased 300 Units For 30 Each On January 31 It Purchased 150 Units For 35 Each On February 28 It Sold A 1
A Company Purchased 300 Units For 30 Each On January 31 It Purchased 150 Units For 35 Each On February 28 It Sold A 1 (27.4 KiB) Viewed 70 times
A company purchased 300 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $35 each on February 28. It sold a total of 300 units for $80 each from March 1 through December 31. If the company uses the weighted - average inventory co method, calculate the cost of ending inventory on December 31. (Assume that the company uses a perpetual inventory system. Round any intermediate calculations two decimal places, and your final answer to the nearest dollar.) O A. $4,875 B. $14,250 C. $9.499 OD. $4.751