Penodic inventory by three methods, cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as f

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Penodic inventory by three methods, cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as f

Post by answerhappygod »

Penodic Inventory By Three Methods Cost Of Goods Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year Were As F 1
Penodic Inventory By Three Methods Cost Of Goods Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year Were As F 1 (34.86 KiB) Viewed 18 times
Penodic Inventory By Three Methods Cost Of Goods Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year Were As F 2
Penodic Inventory By Three Methods Cost Of Goods Sold The Units Of An Item Available For Sale During The Year Were As F 2 (34.14 KiB) Viewed 18 times
ok first one plz
Penodic inventory by three methods, cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 50 units at $114 Mar. 10 Purchase 70 units at $124 Purchase 20 units at $130 Dec 12 Purchase 60 units at $136 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the ending inventory cost and the cost of goods sold by three methods. Round interim calculations to one decimal and final answers nearest whole dollar Aug. 30 Cost of Ending Inventory and cost of Goods Sold Inventory Method Ending Inventory Cost of Goods Sold First-in, first-out (FIFO) Last-in, first-out (LIFO) Weighted average cost

The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 13 units at $32 Feb. 12 Purchase 10 units at $33 Jul 21 Purchase 15 units at $35 Nov. 23 Purchase 17 units at $37 There are 16 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Round average unit cost to two decimals and final answers to the nearest whole dollar, if required. a. Determine the inventory cost by the first in, first-out method. b. Determine the inventory cost by the last-in, first-out method. c. Determine the inventory cost by the weighted average cost method.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply