E6-7 (Algo) Determining Break-Even Point and Analyzing Changes in Price and Cost Structure [LO 6-1, 6-2, 6-3, 6-4] Izzy

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

E6-7 (Algo) Determining Break-Even Point and Analyzing Changes in Price and Cost Structure [LO 6-1, 6-2, 6-3, 6-4] Izzy

Post by answerhappygod »

E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 1
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 1 (55.15 KiB) Viewed 13 times
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 2
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 2 (71.05 KiB) Viewed 13 times
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 3
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 3 (42.64 KiB) Viewed 13 times
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 4
E6 7 Algo Determining Break Even Point And Analyzing Changes In Price And Cost Structure Lo 6 1 6 2 6 3 6 4 Izzy 4 (44.85 KiB) Viewed 13 times
E6-7 (Algo) Determining Break-Even Point and Analyzing Changes in Price and Cost Structure [LO 6-1, 6-2, 6-3, 6-4] Izzy Ice Cream has the following price and cost information: Price per 2-scoop sundae Variable cost per sundae: Ingredients Direct labor Overhead Fixed cost per month $ 5.00 Required: 1. Determine Izzy's break-even point in units and sales dollars. 2. Determine how many sundaes must be sold to generate a profit of $13,800. 3. Calculate Izzy's new break-even point for each of the following independent scenarios: a. Sales price decreases by $0.50. b. Fixed costs decrease by $300 per month. c. Variable costs increase by $0.50 per sundae. 1.35 0.45 0.20 $6,900 4. Based on the original information, how many sundaes must Izzy sell to generate a profit of $36,000, if sales price increases by $0.50 and variable costs increase by $0.30? Required 1 Required 2 Complete this question by entering your answers in the tabs below. Break-even units Break-even sales Required 3 Required 4 Determine Izzy's break-even point in units and sales dollars. sundaes Required 1 Required 2 >

Price per 2-scoop sundae Variable cost per sundae: Ingredients Direct labor Overhead Fixed cost per month $ 5.00 1.35 0.45 0.20 $6,900 Required: 1. Determine Izzy's break-even point in units and sales dollars. 2. Determine how many sundaes must be sold to generate a profit of $13,800. 3. Calculate Izzy's new break-even point for each of the following independent scenarios: a. Sales price decreases by $0.50. b. Fixed costs decrease by $300 per month. c. Variable costs increase by $0.50 per sundae. 4. Based on the original information, how many sundaes must Izzy sell to generate a profit of $36,000, if sales price increases by $0.50 and variable costs increase by $0.30? Complete this question by entering your answers in the tabs below. sundaes Required 1 Required 2 Required 3 Determine how many sundaes must be sold to generate a profit of $13,800. Target sales Required 4 < Required 1 Required 3

Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Calculate Izzy's new break-even point for each of the following independent scenarios: (Do n calculations.) a. Sales price decreases by $0.5. b. Fixed costs decrease by $300 per month. c. Variable costs increase by $0.5 per sundae. 3a. Sales price decreases by $0.5 3b. Fixed costs decrease by $300 per month 3c. Variable costs increase by $0.5 per sundae < Required 2 Break-Even Point sundaes sundaes sundaes Required 4 >

4. Based on the original information, how many sundaes must Izzy sell to generate a profit of $36,000, if sales price increases by $0.50 and variable costs increase by $0.30? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Based on the original information, how many sundaes must Izzy sell to generate a profit of $ by $0.50 and variable costs increase by $0.30? (Round your intermediate calculations to 2 de the nearest whole number.) Units to earn target profit sundaes < Required 3 Required 4 >
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply