Sheffield Company’s standard materials cost per unit of output is $8.20 (2.00 pounds x $4.10). During July, the company

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Sheffield Company’s standard materials cost per unit of output is $8.20 (2.00 pounds x $4.10). During July, the company

Post by answerhappygod »

Sheffield Company’s standard materials cost per unit ofoutput is $8.20 (2.00 pounds x $4.10). During July, thecompany purchases and uses 2,700 pounds of materialscosting $14,580 in making 1,500 units of finishedproduct.Compute the total, price, and quantity materialsvariances. (Round per unit values to 2 decimalplaces, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g.52.)
$enter a dollar amount rounded to 0 decimal places
$enter a dollar amount rounded to 0 decimal places
$enter a dollar amount rounded to 0 decimal places
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply