Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Di

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Di

Post by answerhappygod »

Denton Company Manufactures And Sells A Single Product Cost Data For The Product Are Given Variable Costs Per Unit Di 1
Denton Company Manufactures And Sells A Single Product Cost Data For The Product Are Given Variable Costs Per Unit Di 1 (379.24 KiB) Viewed 69 times
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 6 Direct labor 9 Variable manufacturing overhead 4 Variable selling and administrative 2 Total variable cost per unit $ 21 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 126,000 Fixed selling and administrative 166,000 Total fixed cost per month $ 292,000 The product sells for $47 per unit. Production and sales data for July and August, the first two months of operations, follow: Units Produced Units Sold 21,000 17,000 July August 21,000 25,000 The company's Accounting Department has prepared the following absorption costing income statements for July and August: July August Sales $ 799,000 $ 1,175,000 Cost of goods sold 425,000 625,000 Gross margin 374,000 550,000 Selling and administrative expenses 200,000 216,000
Required: 1. Determine the unit product cost under: a. Absorption costing. b. Variable costing. 2. Prepare variable costing income statements for July and August. 3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes. X Answer is complete but not entirely correct. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Determine the unit product cost under: (a) Absorption costing, (b) Variable costing. Unit Product Cost a. Absorption costing b. Variable costing 23 x 20
Prepare variable costing income statements for July and August. Denton Company Variable Costing Income Statement July August Sales $ 935,000 $ 875,000 Variable expenses: Variable cost of goods sold 340,000 500,000 Variable selling and administrative expenses 17,000 Total variable expenses 357,000 Contribution margin 578,000 Fixed expenses: Fixed manufacturing overhead 63,000 Fixed selling and administrative expenses 169,000 Total fixed expenses 232,000 Net operating income (loss) $ 346,000 $ 25,000 X 525,000 350,000 63,000 X 169,000 232,000 118,000
Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes. (Enter any losses or deductions as a negative value.) Reconciliation of Variable Costing and Absorption Costing Net Operating Incomes July August 293,000 Variable costing net operating income (loss) $ 125,000 $ Add (deduct) fixed manufacturing overhead cost deferred in (released from) inventory under absorption costing 12,000 X Absorption costing net operating income (loss) $ 137,000 $ (12,000) X 28,100 X
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply